مروری بر کتاب کواکتیو کوچینگ

مروری بر کتاب کواکتیو کوچینگ

91
6 ماه پیش
0

مروری بر کتاب کواکتیو کوچینگ

نسخه چهارم کتاب کواکتیو کوچینگ نوشته هنری کیمسی هاوس، کارن کیمسی هاوس، فیلیپ ساندال و لورا ویتمور برای مربیان مشتاقی مانند من باید مطالعه شود.

این کتاب به رابطه‌ای دو طرفه و برابر اشاره دارد که به طور فعال برای کار بر روی نیازهای مربی همکاری می‌کنند. نقطه ثقل مدل کواکتیو کوچینگ بر سه اصل اساسی برای شادابی زندگی مربی یا مشتری متمرکز است.

تحقق

هر فردی خواسته‌های عمیق‌تری دارد که هدف زندگی را برآورده می‌کند. ممکن است از بیرون به نظر برسد که شخص خواهان پول، ترفیع، سبک زندگی خاص یا بیشتر است.

کوچینگ عمیق‌تر به تعریف مربی از رضایت می‌پردازد که قلب و روح فرد و نه فقط جیب او را پر می‌کند.

ارزش‌ها و باورهای او چیست و انتخاب‌های انجام شده چگونه ارزش‌های او را منعکس می‌کند؟ تحقق یعنی رسیدن به پتانسیل کامل و تجربه یک زندگی هدفمند.

تعادل

با تغییر جهان با سرعت زیاد، مسئولیت‌ها و حواس پرتی‌های زیادی در اطراف ما وجود دارد. مردم می‌توانند در گوشه‌ای از زندگی خود پرشور و متعهد باشند و دیگران را نادیده بگیرند.

از این رو، زندگی از تعادل خارج شده است. کوچینگ برای تعادل، دیدگاه مربی را گسترش می‌دهد و انتخاب‌های بیشتری را اضافه می‌نماید.

تعادل در همه چیز یعنی بله گفتن به برخی انتخاب‌ها و نه گفتن به برخی دیگر است. تعادل یک هدف کوتاه مدت نیست، بلکه یک روش زندگی است.

کتاب کواکتیو کوچینگ به این می‌پردازد که آیا فرد به سمت تعادل حرکت می‌کند یا از آن دور می‌شود و با مربی شریک می‌شود تا در طول رابطه مربیگری بارها به این موضوع فکر کند.

فرآیند

سفر کوچینگ فقط در مورد نتیجه نیست، بلکه به فرآیند نیز مربوط می‌شود. سفر مانند یک رودخانه است، روزهایی پر از جریان، طغیان و جریان ثابت وجود خواهد داشت.

روزهایی خواهد آمد که به سمت موقعیت‌های غیرمنتظره، چرخش روابط و بازگشت به روش‌های قدیمی انجام کارها پیش می‌روید. مربی درک می‌کند که فرد چه مرحله‌ای را پشت سر می‌گذارد.

مربی موفقیت را جشن می‌گیرد، شاگرد خود را همراهی می‌کند و از او حمایت می‌نماید تا دوران سختی را پشت سر بگذارد. کوچینگ به فرد این امکان را می‌دهد که هر جنبه‌ای از زندگی را بیان کند و به طور کامل پذیرای آن باشد.

کتاب کواکتیو کوچینگ بیشتر در مورد پنج زمینه‌ای که مربی برای کوچینگ به ارمغان می‌آورد، صحبت می‌کند.

این پنج زمینه همیشه در طول مربیگری در جریان بازی حضور دارند و مربی مهارتی را آموزش می‌دهد که به طور مداوم از این زمینه‌ها استخراج می‌شود.

  • شنیدن: 3 سطح گوش دادن وجود دارد. مربی در سطح 1 به کلمات و مکالمه گوش می‌دهد. او در سطح 2 به طور کامل در گفتگو حضور دارد.

در سطح 3 احساسات مربی با احساسات فرد تشدید می‌شود. این یکی از جذاب‌ترین فصل‌های این کتاب است که باعث شده است من از گوش دادن در سطح عمیق‌تر آگاه شوم.

  • شهود: ما اغلب آن را یک احساس درونی می‌نامیم و بیشتر آن را برای خود نگه می‌داریم. مربی در طول دوره مربیگری اطلاعات زیادی از فرد دریافت می‌کند.

سپس، در لحظه کوچینگ، مربی این حس یا شهودی را دارد که فرد آن را تأیید کرده است.

  • کنجکاوی: کتاب کواکتیو کوچینگ در مورد کودک بودن و کنجکاو بودن صحبت می‌کند. این فضایی است که در آن مربی و فرد به کاوش در زمینه‌های عمیق‌تر زندگی می‌پردازند.

این عمل به مربی اجازه می‌دهد تا مکان‌های تاریک را کشف کرده و کارهای سخت را امتحان کند.

  • رو به جلو و عمیق‌تر: بخش مرکزی مربیگری، حرکت رو به جلو است. این امر تنها به معنای تمرکز بر تکمیل اقدامات و حرکت رو به جلو نیست، بلکه به این معناست که از این اقدامات و نحوه کمک به آنها اصول اصلی را نیز یاد بگیرند.

این آموخته‌ها به فرد اجازه می‌دهد تا هوشیار و مدبر باشد و آنها را برای تغییر بیشتر در زندگی خود اجرا کند.

  • خود مدیریتی: این مبحث در مورد خود مدیریتی مربی برای کنار گذاشتن هرگونه غرور، تعصب و قضاوت صحبت می‌کند. خود مدیریتی یعنی حضور کامل در روند کار فرد و چشم پوشی از نیاز به خوب یا درست بودن.

این موضوع همچنین در مورد مربی است که از تأثیر آن آگاه باشد و خود مدیریتی را در زندگی خود تجربه کند.

"مکالمه کواکتیو کوچینگ گویی یک رقص است. موسیقی دائماً در حال تغییر می‌باشد."

نظرات درباره کتاب کواکتیو کوچینگ

این کتاب نمونه مکالمات مربیگری را برای مشاهده سه اصل بالا و پنج زمینه در فرآیند مربیگری به اشتراک می‌گذارد.

همچنین مانند یک مؤسسه آموزشی فعال، تمرینات و ابزاری را برای مربیان مشتاق فراهم می‌کند تا کوچ بهتری شوند.

به قول استفن آر. کاوی، نویسنده کتاب «7 عادت افراد بسیار مؤثر»، کواکتیو کوچینگ کتاب مقدس راهنمای مربیگری است و هیچ کتاب دیگری تا این حد ابزارها، مهارت‌ها و اصول لازم برای موفقیت در این روابط ظریف را به شما نمی‌دهد.

مارشال گلداسمیت، نویسنده پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز، "MOJO" و "آنچه شما را به اینجا رساند، شما را به آنجا نمی‌رساند"، می‌گوید: کتاب کواکتیو کوچینگ باید برای توسط هر مدیر یا کارمندی که می‌خواهد در کار خود موفق شود، مطالعه گردد.

کوین کشمن، نویسنده پرفروش، "رهبری از درون به بیرون" و "بیداری رهبر درون"، در مورد این کتاب می‌گوید: کتاب قدرت کاتالیزوری را برای متحول کردن زندگی و سازمان شما به وجود می‌آورد.

آن را بخوانید، آن را بچشید و تمرین کنید تا به یک رهبر هدفمند در خود زندگی تبدیل شوید.

Celeste Schenck، رئیس دانشگاه آمریکایی پاریس، عقیده دارد که این کتاب ابزارها، مهارت‌ها، استراتژی‌ها و چارچوب‌های اخلاقی برای دستیابی به اهداف قدرتمند را به شما می‌دهد تا تغییر بزرگی در زندگی و جهان خود بوجود آورید.

مایکل چی، رئیس سابق داروسازی Xian Janssen، چین (گروه شرکت‌های جانسون و جانسون)، نیز اعلام می‌دارد که این کتاب به طور دقیق نشان می‌دهد که چگونه می‌توان پتانسیل یک فرد را رشد داد و گذشته، حال و آینده او را روشن کرد. او همچنین اذعان دارد که خواندن آن برای همه مدیران ارشد توانمند ضروری است.

توضیحاتی در باب کتاب کواکتیو کوچینگ

نسخه اصلی جدید و به روز شده "کتاب مقدس مربیگری" به تعریف زمینه مربیگری حرفه‌ای کمک کرد. این کتاب چیزی فراتر از یک کتاب است.

در نگاه کلی، کواکتیو کوچینگ برای بیش از سه دهه یک چراغ راهنما و پایه گذار بوده است، زیرا کوچینگ به یک جنبش جهانی تبدیل شده است.

نویسندگان این کتاب رهبران اصلی فکر و اقدامی هستند که کوچینگ را به آنچه امروز است، تبدیل کردند و به ما کمک کردند تا در مسیر روشنایی قدم برداریم.

در سطح شخصی، این کتاب در طول تحصیلات مربیگری من یک ستون فقرات بود و چیزی شبیه به یک دوست برای من شد. من با هر کدام از جنبه‌ها به خوبی آشنا و به آنها نزدیک شدم.

«حرکت رو به جلو» برای همه مربیان

کتاب کواکتیو کوچینگ که به عنوان "کتاب مقدس راهنماهای مربیگری" توصیف می‌شود، یک فلسفه عمیق، یک فرآیند قوی، یک رویکرد جامع به مربیگری، گفتگوهای نمونه، تمرین‌هایی برای بهبود مهارت‌ها، همراه با یک بسته ابزار آنلاین ارزشمند از منابع را ارائه می‌دهد.

به طور خلاصه، این کتاب، مدل مشارکتی، نقش‌ها و روابط، زمینه‌های تعامل مانند گوش دادن، شهود، کنجکاوی را تعریف و بررسی می‌کند و قبل از آن به اصولی می‌پردازد که معمولاً برنامه‌های مربیگری، تحقق، تعادل و فرآیند را هدایت می‌نمایند.

این نسخه به روز شده، دامنه را برای شناسایی رشد مکالمات از نوع مربیگری در محل کار، با هدف راهنمایی رهبران و مدیران در ایجاد مهارت‌های مربیگری گسترش می‌دهد.

با این حال، متوجه شدم که این محتوای جدید به جای اینکه به طور یکپارچه ادغام شود، تا حدودی در انتهای هر بخش "چسبیده شده است".

احساس کردم کتاب از یک بحران هویت خفیف رنج می‌برد، زیرا سعی می‌کند به نیازهای مرتبط، اما تا حدودی متفاوت، هم مربی و هم فرد آموزش گیرنده پاسخ دهد.

زمان و فضا

اگرچه کتاب کواکتیو کوچینگ حاوی اطلاعات و راهنمایی‌های زیادی است، اما متوجه شدم که لمس سبکی، هم در کلمات و هم در ساختار کلی وجود دارد، که باعث می‌شود مطالب به خوبی جریان داشته باشند و خواندن نسبتاً آسانی را فراهم می‌کند.

تعداد بسیار کمی از نویسندگان به این رویکرد ذن مانند، کمتر یا بیشتر دست می‌یابند. چیزی که من می‌توانم فوراً متوجه آن شوم و همیشه برای آن ارزش قائل بوده و آن را تحسین کنم.

من این کتاب را به عنوان یک هیولای حسود و چشم سبز خوانده و ترجمه کردم. من چیزی کاملاً خاص، ظریف و کمیاب را در دل این کتاب می‌بینم.

برای من، فضا برای حرکت در بسیاری از جهات ممکن، زمان برای فکر کردن و یافتن بهترین راه و سستی برای متفاوت بودن و خود واقعی بودن وجود دارد.

نویسندگان دیدگاهی گسترده و لیبرال از جهان، مردم و مربیگری دارند و آن را کاملاً باز می‌کنند و به امکانات نامحدودی که پیش روی همه ما است، اشاره دارند.

آن‌ها به نوعی، تنها با استفاده از چند کلمه پراکنده، به طرز درخشانی خود مربیگری را به تصویر کشیده‌اند و آینه آن را در برابر دیدگان ما گشوده‌اند.

این قلم به دستان توانسته‌اند به خوبی دانش عظیم مربیگری را محصور کرده و در قالب یک کتاب در دسترس همگان قرار دهند.

درباره نویسندگان

هنری کیمسی هاوس (نویسنده)

هنری کیمسی هاوس یکی از اولین مربیان حرفه‌ای در این زمینه است. او یکی از بنیانگذاران و طراح اصلی برنامه‌های آموزشی انگیزشی و تجربی مؤسسه آموزش مربیان (CTI) است.

کارن کیمسی هاوس (نویسنده)

Karen Kimsey-House یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل مؤسسه آموزش مربیان و یکی از اولین مشاهیر شناخته شده در حرفه مربیگری است.

او CTI را در سال 1992 با لورا ویتورث و هنری کیمسی هاوس تأسیس کرد. آن‌ها با هم فلسفه کواکتیو کوچینگ روابط را ایجاد کردند که به برنامه‌های مربیگری و رهبری مشهور جهانی CTI آگاهی می‌دهد.

فیلیپ سندال (نویسنده)

فیلیپ ساندال یکی از اعضای هیئت علمی ارشد CTI و یکی از بنیانگذاران Team Coaching International است.

لورا ویتورث (نویسنده)

لورا ویتورث در کنار هنری کیمسی هاوس و کارن کیمسی هاوس خالق مدل کواکتیو کوچینگ و یک رهبر شناخته شده در توسعه حرفه مربیگری می‌باشد.

پیشنهاد ما خرید و مطالعه این کتاب ارزشمند است.

Co active Coaching

 

نظر خود را بنویسید...